Kaļķa apmetumi

Home / Apmetums / Kaļķa apmetumi

Kaļķa apmetumu var iegādāties un/vai sagatavot divejādi. Pirmajā variantā vajag iegādāties granti un kaļķi atsevišķi, un tad samaisīt attiecīgi kopā. Tā sacīt tradicionālais piegājiens. Otrajā variantā var iegādaties jau gatavu maisījumu, sauktu arī “ready mix” un vēl citādāk – gatavs maisījums. Tam vajag tikai “piešaut” ūdeni samaisīt un ķellēt virsū. Man bijusi iespēja pastrādāt ar abiem variantiem un viens no tiem tomēr patīk labāk!Abos variantos ir dažas ķibeles.

Ja maisīt pašam, tad jāzin kā un cik daudz, un maisīšanai rokas mikserīc nederēs un ja gribas labi sajaukt, tad arī “bumbiers” īsti neder. Man liekas, vieglāk un ātrāk iegādāties baltkrievu vai kādu citu dzēsto kaļķi un to pirms jaukšanas kādas pāris dienas apliet ar ūdeni, lai sanāk kaļķa pasta. Var bērt arī sausu, bet tas var būt nepatīkamāk, jo stipri vairāk putēs un tie putekļi nudien nav feini, kā arī receptes vienības sausam un pastas veidā atšķiras. Tad jāzina, cik bērt. Var izmantot arī nedzēsto/ neveldzēto kaļķi, ko ražo Latvijā, bet tad vajadzīgs ilgāks laiks viņa veldzēšanai un lērums ar toveriem, kuros to darīt. Nav neizdarāmi, bet zināma noņemšanās ir gan. Rezultāts abos gadījumos ir gaišs apmetums un attālumu no baltā noteiks grants. Jo vairāk tajā māla daļu, jo brūnganāks apmetums. Jo pelēcīgāka grants, jo pelēcīgāks apmetums. Ja plaisā, tad trīs versijas par kļūdām – pārāk liels daudzums kaļķa, pārāk bieza kārta vai nav pareizi uzstrādāts (ar ķelli un rīvdēli).

Var izvēlēties jau gatavu maisījumu. Īsti nezinu gan cik viegli ir Latvijā ko tādu iegādāties, bet, piemēram, Igaunijā droši var. Piemēram, ir tāds Silikaat (www.silikaat.ee) ražots izstrādājums iegādājams arī lielos fasējumos. Tieši tā es arī biju rīkojies un jau būvniecības sākumā iegādajos 2 tonnīgos maisus ar gatavu maisījumu. Var jau likties ka 2 tonnas apmetuma ir tā padaudzāk, bet patiesībā tas nav ne tuvu daudz, pie kam pievienojot ūdeni tilpums samazinās. Man ar to būs pieticis aptuveni 1 cm kārtai ārpusē un dažās iekšsienās iekšpusē. Sagatavošana supervienkārša. Pielej ūdeni, apmaisi un lieta darīta.

Beigu beigās…..

Man tomēr labāk patīk paša gatavotā java. Kaut kāda stīva tā gatavā maisījuma java sanāk un to likās, ka ir grūtāk izlīdzināt. Savukārt gatavā maisījuma java ir stipri smalkāka, līdz ar to es domāju ir tā: ja gribi likt ar rokām, tad jājauc pašam, ja “šausi” ar apmetuma mašīnu uz sienas, tad droši vien gatavais maisījums ir vieglāk un ātrāk.

Te maisi ar materiāliem, ko izmantoju es.