Kaļķa apmetums iekštelpās

Home / Apmetums / Kaļķa apmetums iekštelpās

Iekštelpu apmetumos arī ir daudz variantu. Kuru izmantot?

Man patīk doma, ka tā vietā, lai izvēlētos vienu unikālo risinājumu, var izmantot dažādus veidus un tādejādi iegūt dažādas krāsas un faktūras. Tā kā mājas iekšpusē ārējās sienas ir tumšas, pārējo gribas ieturēt gaišos toņos, lai atgūtu telpās gaišumu. Tieši tādēļ viens no variantiem ir kaļķa apmetums.  Tas ir balts/ gaišs.Ar kaļķa apmetumu iekšsienās ir daudz vieglāk kā ārpusē. Te nav nekāda mitruma lietus formā, nav sala, līdz ar to viegli to var klāt uz māla “japāņu” sienas, ne pārāk biezā kārtā, izlīdzināt un nobeigt tādā faktūrā kā pašam patīk. Var ar nerūsējoša tērauda ķelli to nolīdzināt ļoti gludu, var atstāt tādu, kāds paliek no rīvdēļa, kas ir nedaudz parupjš, graudains, var izmantot dažādus instrumentus, piemēram, zaru slotu, lai tajā sabakstītu caurumiņus vai ievilktu dekoratīvu svītrojumu. Iespēju daudz, atliek ļaut vaļu iztēlei un paeksperimentēt pirms ķeršanās pie sienas.

Man patika doma par salīdzinoši gludu virsmu, tādēļ izvēlējos variantu ar nerūsējošā tērauda ķellīti pielīdzināt to pēc rīvēšanas. Zemāk varēsiet redzēt kā tas notika un kas tur sanāca, vēl tikai pāris atziņas.

Liekot uz sausa māla ir grūti pirmajā brīdī panākt labu saķeri, tādeļ var mitrināt mālu un tad likt virsū kaļķi, vai arī jaukt škidru kaļķa javu un pirms  apmetuma to uzklāt ar pindzeli. Es rīkojos ar pindzeli un sanāca labi.

Sarežģījumi, kā jau bija paredzēts, radās ar koka statņiem, tādēļ tie tika pārklāti ar apmetuma sieta lentēm. Man tomēr radās dažas plaisiņas uz statņa, jo no mitruma statnis piebriest un pēcāk atkal saraujas. To var novērst ar kaļķa pienu (atšķaidīts kaļķis ar ūdeni, kuru uzklāj pēc apmetuma sacietēšanas). Ir pamats domāt arī par to, ka šo sietu labāk ir iestrādāt tieši apmetumā, kas ir  – uzklāt plānu apmetuma kārtu, tad siets un tad otra kārtiņa sietam pa virsu. Iespējams, tas atrisinātu plaisas pilnībā, tomēr šādi paveikt sieta likšanu ir diezgan sarežģīti, tādēļ kaļķa piens droši vien arī nav nemaz tik slikts risinājums.

Tieši uz betona kaļķa apmetumu uzlikt ir īpaši grūti. Tas tādēļ, ka betons pamatīgi sūc no apmetuma mitrumu un tas žūst tik strauji, ka ir grūtības izveidot salaiduma šuves cik necik glītas un izrīvēšana ar dēli jau ir par vēlu un tas apmetumu saskrāpē un noplēš no sienas nost. To var atrisināt ar betona iepriekšēju sagatavošanu  – pārklāšanu ar dziļo grunti.

Turpināju izmantot jau sen nopirkto kaļķa maisījumu no Igauņiem un pamēģināju sajaukt piukšķīti pats. Secinājums, pašam sanāk gandrīz labāk. Tik drusku par daudz kaļķi esmu piešāvis. Kaut ko īpatnēju tie Igauņi tur piebēruši, tādēļ java nav tik lipīga un slīdīga. Tā tik viegli neizvelkas. Ja šaušanai vajadzīgs, tad ir labi, jo ir diezgan maza bēda, bet darbam ar roku… Es atlikušo daudzumu, kas vajadzīgs, jaukšu pats.

Kopumā man patīk, tikai strādāt nav tik jauki kā ar mālu, jo visu laiku jāstrādā ar cimdiem. Dikti žāvē rokas. To savukārt var neitralizēt pamērcējot rokas vājā etiķa šķidumā.