Māla apmetuma/grīdas tests

Home / Materiāli / Māla apmetuma/grīdas tests

Lai gan esmu diezgan pārliecināts par māla apmetuma mehānisko izturību, tomēr nemiers un daudz dzirdētie viedokļi par tā drupšanu vai dilšanu lika sarosīties vēl kādam eksperimentam.

Pamatā būtiskais jautājums bija – vai tas ir viegli traumējams, kas īpaši svarīgi ir runājot par māla klona grīdām. Protams, šāda nepieciešamība varētu būt svarīga tikai tiem, kas vēlas vienkāršu segumu saimnieciskai būvei vai silto grīdu izveidei dzīvojamā mājā. Šāds risinājums nav nekāds populārais, bet galu galā vai šajā lapā mēs runājam par populāriem un ikdienišķiem paņēmieniem būvniecībā?

Māla apsildāmai grīdai ir dažas priekšrocības:
Pirmkārt, tās ir ievērojami elastīgākas, tādēļ ir krietni mazāk raizes par kompensācijas šuvēm vai plaisām.
Otrkārt, nenoliedzami tas ir dabai draudzīgāks materiāls.
Treškārt, tā iestrāde vai “ieliešana” nav nesamērīgi sarežģīta un tādēļ viegli paveicama pašu rokām.
Ceturtkārt, apstrādājot ar lineļļu iegūsiet tumši brūnu piparkūku grīdu un nevajadzēs ne flīzes, ne grīdas krāsu.

Papildus jāpiezīmē, ka māla apmetumu ir diezgan vienkārši remontēt ja tas bojāts.

Tātad tests tika veikts sekojoši:

Ņēmām jau iepriekš sagatavotu javas maisījumu (pāri palikušo), kas gan ir ar salmu piedevu un tādēļ mīkstāks un domāts sienām.

Uzlikām uz skaidu plāksnes gabala, kam piestiprināts armatūras siets.

Gaidījām līdz tas nožuvis un daļu piesūcinājām ar karsētu lineļļu.

Sieva uzvilka augstpapēžu kurpes, kas ir zināms lielākais klona grīdu bieds un bojātājs un veicām imitējošus iespiedumus un soļus uz māla parauga.

Pēcāk veicām arī eksperimentālu dusmu uzplūdu un strauju sitienu ar smailo papēdi ar lineļļu nepārklātajā (respektīvi trauslākajā) daļā.

Zemāk bilžu galerijā ir apskatāms viss eksperiments, bet kopumā, manuprāt, rezultāts ir pietiekami skaidrs. Papēdis atstāj zināmas pēdas, kas nav lielas, bet ir, kas nozīmē, ka sievietes ar “augstpapēdenēm” pa māju skraidīt nevarēs. Tas neielauzīs grīdu, tomēr nepamanīts šis manevrs nepaliks. Ar čībām un kurpēm – mierīgi. Savukārt, viennozīmīgi sienas apdare ar šo materiālu un ārkārtas situācijā ieskriešana tajā ar galdu visdrīzāk neradīs lielus bojājumus, katrā gadījumā bojājumu apmērs nepārsniegs to kādi rastos sienai ar reģipsi vai citiem apdares materiāliem, izņemot betonu, stiklu, un citus dikti cietos.

Labās ziņas ir tādas, ka remonts šādam bojājumam būs ievērojami vienkāršāks. Nav tapešu, kas jāpiegriež, vai jāpārlīmē, nav caurums, kas jāizzāģē precīzāks un kaut kā jāaizlīmē, tikai sajaucam tādu pašu maisījumu, ielipinām caurumā, nolīdzinām un piesūcinām ar eļļu vai nokrāsojam.

Starp citu, māla drupšanā bieži ir vainojams nevis pats materiāls ,bet gan pielietotā recepte!