Salmu māja Ikšķilē

Home / Salmu mājas / Salmu māja Ikšķilē

Jau kopš pagājušā gada semināra, kad iepazinos ar Jāni ārpus interneta, nolēmu, ka jābrauc paskatīties.

Pagāja gads un es patiešām aizbraucu.

Padalīšos redzētajā un savā viedoklī par redzēto.

Visupirms jāatzīst Jāņa apbrīnojamā apņēmība un pacietība, jo bez tās māja nebūtu uzceļama, īpaši ar tādiem raksturlielumiem. Māja ir milzīga, salīdzinot ar manu. Tur patiešām ir ko noņemties ar apmetumu un arī ar salmiem. Piedevām mājai ir arī pagrabs teju vai visā platībā. Mājas augstie bēniņi ir tikpat lieli kā man izbūvētais mansards. Tikai mājas kopgarums ir 3 x lielāks un jumta plakne  2,5 x lielāka. Tikai pretstatā tam, ka man uz jumta likām metāla loksnes, kas nosedz uzreiz 3,5 m2, tad Jānis izmanto māla kārniņus, kas nenosedz pat desmitdaļu kvadrātmetra. Tur nepieciešama īpaša pacietība, lai to paveiktu. Papildus tam, jumta stūriem salaidumi iecerēti apaļīgi un tas darbu sarežģī vēl vairāk, jo jāsagatavo atbilstoša pamatne un papildus jāpiezāģē katrs kārniņš atsevišķi.

Iekštelpās vietām ir siltās grīdas un pārējās vietās ir dēļu grīdas. Salmu apdarē netiek izmantots apmetums, bet karkass un dēļu apšuvums, kur starpa starp dēļiem un salmiem tiek aizpildīta ar ekovati. To Jānis veic pašrocīgi, sablīvējot to aiz dēļiem ar rokām.

Apmetumam tiek izmantots Lodes māls (ķieģeļu ražotne Liepā, netālu no Cēsīm), kas atrodams kādus 10 km no manas mājas un ir diezgan patālu no Ikšķiles. Lokāli gan arī māls ir pieejams, tomēr tas ir ar akmenīšiem, kas būtu jāatsijā un šis pasākums aizņem daudz laika, tādēļ arī pieņemts lēmums par tīra māla atvešanu no Lodes. Tas gan nenozīmē, ka tā izmantošanai nav jāiegulda darbs, arī tas ir  jāizmērcē, jāsasķidrina. Īstenībā darbs ir līdzīgs, tikai atkrīt šķidrā māla liešana caur sietu.

Satrpsienu risinājums arī ir interesants. Tās kopumā sastāv no trim kārtām – diagonāli stiprinātiem dēļiem, tad IZOPLAAT un tad pretēji diagonāli stiprinātiem dēļiem. Tālāk paredzēts dēļu apdarei izmatot kaļķa apmetumu.

Manuprāt, kaut kā nelāgi, ka jau tā dēļiem blīvi nosegtā sarpsienu virsma ar kaut ko vēl jāpārklāj. Un vēl jāatzīst, ka arī pie ārējā apmetuma vēl ir daudz darba, pat tad, ja to negribas gludu. Tajā ir plaisas, kas jāaizpilda, bet tas nav tas sarežģītākais, jāpiestrādā pie logu salaiduma ar apmetumu un apmetuma saduri ar augšējo vainagu vai jumtu.

Turpinājumā bildes no notikuma vietas