Jaunumi SALMU MĀJA biedrībā

Home / Aprīkojums / Jaunumi SALMU MĀJA biedrībā

Pašā gada nogalē ir ieviesušās būtiskas izmaiņas biedrībā. Mūsu (manā un sievas) komandā pievienojies vēl viens darbonis – Jānis Saulītis. Kādu laiku atpakaļ tikāmies ar Jāni un viņa mērķis bija itkā vienkāršs, tai pat laikā tehnoloģiski neskaidrs. Jau iepriekš esmu rakstījis un stāstījis par Lietuvā ražotajiem salmu paneļiem “Ecococon” un to lielisko kvalitāti. Tomēr tirdzniecības noteikumi un līdz ar to cenas ne visus gribētājus iepriecināja. Protams, nekādu brīnumu būt tur nevar – koks, salmi un finieris paneļu galos. Tieši šo recepti īstenot bija nolēmis Jānis.

Nesen, pāris nedēļas pirms šiem Ziemassvētkiem, man zvana un grib aprunāties kāds salmu māju interesents. Tā kā šādu interesentu tomēr ir ne mazums, visus paturēt prātā man diemžēl nepadodas, tādēļ nedusmojat ja arī Jūs, kas esat bijuši ciemos, neatpazīstu. Norunātajā laikā ierodas Jānis, un no piekabītes velk ārā Ziemassvētku dāvanu – vienu no pirmajiem izmēģinājuma salmu paneļiem. Tā kvalitāte priekš eksperimentālā produkta ir pārsteidzoši laba – stingrs, taisns, gludi nofrizēts… Rezumējot tikšanos, izplānojam uzlabojumus, kuru viena no galvenajām daļām ir blīvuma palielināšana, jo gribam sasniegt blīvumu kāds tiek rekomendēts ķīpām sienu montāžai. Tas ir aptuveni 110 kg/m3. Tas pēc Jāņa teiktā nesagādās nekādas problēmas un jau nākamie paneļi būtu iegūstami šādā blīvumā. Izrādās, viņš kopā ar vēl kādiem vīriem radījuši iekārtu, kurā šādus paneļus var iegūt. Tā jau šobrīd paneļi iegūstami divos platumos – 80cm un 120cm platumā un augstumā līdz 3m. Vēl tuvā laikā būs iegūstamas arī logu ailu pārsedzes. Vidēji paneļa izgatavošanai nevajag vairāk kā 2 stundas, un vienstāvu mājai ar kvadratūru 150m2 un 3m augstumu būtu nepieciešamas tikai 11 dienas, lai pie jau esošajiem apstākļiem radītu visus būvei nepieciešamos paneļus. Tātad pēc 2 nedēļām būvei būtu gatavs gan koka karkass, gan salmu siltumizolācija, pie kam tādā kvalitātē, kas sauc pēc apmetuma, jo virsma tam ir ideāli piemērota. Pie šobrīd noteiktās cenas par paneļa kvadrātmetru 60 EUR liekas ir iepējams izlīdzināt šo ārkārtīgi reto un dabai draudzīgo būves metodi ar citām jau pierastajām un tradicionālajām celtniecības metodēm. Un kas pats būtiskākais – VAIRS NEKĀDAS ŅEMŠANĀS AR SALMU ĶĪPĀM, kuras ir teju neiespējami dabūt vajadzīgajā laikā un vajadzīgajā kvalitātē. Paneļi tiek ražoti no ruļļiem.

Vēl pēc nedēļas jau tikāmies ar liktenīgi ieinteresējušos projektēšanas biroju, kur sarunu rezultātā jau ievadam sarunas par iespējamiem pirmajiem pasūtījumiem un spriežam par potenciāli efektīvākajiem apdares veidiem. Izskatās, ka ārpuses apdarē varētu izmantot kokskaidu plātnes kā vēja barjeru un tad ar vēdināmu gaisa starpu kādu apšuves variantu – vai dēļi vai citi plākšņu materiāli. Alternatīvi varētu nosegt salmus ar fibrolītu un uz tā klāt apmetumu. Iekšpusē tomēr es sliecos uz apmetumu, tas dod gan termomasu, gan labi regulē gaisa mitrumu.

Tā paralēli uzņēmumam, kurš ražo šādus paneļus, darbosies mūsu biedrība kas izglīto, informē, apmāca interesentus par salmu izmantošanu būvniecībā un piedāvā dažādus celtniecības scenārijus, tostarp, protams, šos paneļus. Papildus tam jau kādu laiku biju sācis strādāt pie iekārtas kas spētu atritināt rulli lai to varētu “iebarot” ķīpu presē. Redzot Jāņa komandas spējas lūdzu palīdzību arī manā iecerē, un nodevu visas sagatavotās daļas viņu rokās. Un jau pēc dažām dienām pie manis atgriezās iekārta, kurai nu atlicis savienot elektrību un uzsākt pirmos eksperimentus. Ja viss darbosies kā plānots šo iekārtu būs iespējams izīrēt un sapresēt sev nepieciešamās ķīpas sev vēlamā laikā un vietā, jo ruļļi pieejami visu cauru gadu. Tas ir risinājums tiem, kas vēlās vairāk būvē ieguldīt savu enerģiju un paveikt vairāk pašu rokām. Tā ceru nodrošināt biedrību ar trim instrumentiem kas der dažādos celtniecības etapos. Atrullēšanas ierīci salmu ķīpām tiem, kas nevēlas būvēt izmantojot paneļus, mālu sašķidrināšanas ierīci tiem, kas vēlas izmantot izraktu mālu apdarē vai izmatot vieglā kleķa materiālu, un visbeidzot veco labo horizontālās ass maisītāju apmetuma masas sagatavošanai.

Kā jau nojaušat, liela daļa ir nākotnē, bet redzot, kā lietas sākušas risināties domāju, ka daļa jau atrisināsies tuvā nākotnē!

Kaļam plānus, būvējam mājas! Lai mums visiem izdodas sasniegt iecerēto!

IMG_3346.JPG IMG_3350.JPG IMG_3351.JPG