Vieglais kleķis – variants vai nē

Home / Materiāli / Vieglais kleķis – variants vai nē

Apskatot dažādas iespējas, kā šādas ekobūvniecības veidu un materiālus padarīt pieejamus plašākai sabiedrībai – arī Jums, esmu meklējis risinājumus, instrumentus, variantus un tehnoloģijas. Manā redzeslokā iekļuva dažāda veida beramie materiāli – linu spaļi ar kaļķa javu, salmi ar mālu, skaidas ar kaļķi vai mālu un citi līdzīgi. No visiem vairāk mani piesaistīja salmu variācijas. Kāpēc?

Pirmkārt tādēļ, ka salmi, kā materiāls, manās acīs ir lielisks siltumizolācijas materiāls, pie kam “pārbaudīts uz savās ādas”.  Otrkārt tādēļ, ka salmu ķīpu ieguve ir ārkārtīgi piņķerīga. Ar šo  ķibeli saskāros es pats un saskārušies lielākā daļa to kas būvē šāda tipa māju vai grasās to darīt un ir man pazīstami. Skat kādiem apstākļiem ir jāsakrīt lai izdotos iegūt ķīpas:

  • Jums ir sava ķīpu prese vai esat atraduši kādu kam tā ir
  • Ķīpu prese presē kvalitatīvas, stingras ķīpas
  • Ne pārāk lielā attālumā pieejams labības lauks ar iespējami mazu nezāļu saturu (tādi lielākoties ir lieliem zeniekiem, kam savukārt nav ķīpupreses)
  • Jums izdosies sarunāt ka kombains pļaujot labību salmus nesasmalcinās (jāzin cik daudz atstāt hektāros)
  • Tanī dienā kad tiks pļauta labība jūs spēsiet noorganizēt presētāju
  • Tanī pašā dienā kad tiks presēti salmi, noorganizēsiet kā tos no lauka savedīs lauka malā
  • Saliksiet zem ķīpām ko apakšā un sakrausiet ķīpas un pārklāsiet tā ka lietus tās neapskādēs
  • Šo pāris dienu periodā nelīs (rudenī tas nav akmenī cirsts)

Kā redzams ir daudz zemūdens akmeņu jaukajai iecerei būvēt salmu māju. Esmu ar to saskāries savas un vairāku citu māju sakarā.  Noglabāt salmus uz sezonu bez lielas noliktavas ir ārkārtīgi grūti un šajā laikā tās pamatīgi apskādē grazēji, kas šai laikā nekādi nav atturami no dzīves starp ķīpām. Un ja vēl viņi nepārgrauztu tās šņores… Nav necik rožaini.

Vieglais kleķis šķietami visu šo ķibeli atrisina, jo izmantojami salmi bez ķīpām un tādus var iegūt no ruļļiem. Ruļļi savukārt viegli pieejami teju vai ikvienā novadā un atšķirīgās sezonās – pat pavasarī. Šis fakts ļoti pozitīvi ietekmē būvniecības laika grafiku. Jo iespējams siltumizolāciju iestrādāt un vasarā turpināt apdari, ar mērķi rudens beigās māju nodot ekspuatācijā un sākt apdzīvot.

Vieglā kleķa sagatavošana pamtā ir apvērsta tradicionālajam un Latvijā jau zināmajam kleķim. Pa vecam maisa mālus un piejauc salmus armējumam, mums gan raksturīgāk bijis izmantot viršus un egļu zarus, kārtojot tos pa kārtām kā tortē. Jaunajā versijā materiāli tie paši tikai attiecības citas. Pamatā salmi un māla tikai tikdaudz kā saistviela. Samaisītā veidā atgādina lapu salātus ar krējumu/kefīru pie diētiskas saimnieces. Gatavo masu pilda starp statņiem formās. Abās statņa pusēs pieskrūvē formu plāksnes un rūpīgi stampā. Lai noskaidrotu cik daudz stampāt un kāda būtu labākā proporcija sazinājos ar kādu ļoti zinošu cilvēku Kanādā, kas veicis vērā ņemamus zinātniskus eksperimentus un pēc viņa receptes izgatavojām parauga elementu. Secināju ka vairāk tā īsti sastampāt arī nevar.

Lai sagatavotu masu nepieciešami tikai salmi, māls un ūdens. Māls tiek ievērojami atšķaidīt un sasniedz saldā krējuma konsistenci – tāds drusku biezāks piens. Pēc receptes uz katru kilogramu vismaz 60% māla grunts pievieno 2 litrus ūdens. Savukārt lai zinātu salmu daudzumu, jāpievieno sagatavotais šķidums pamazām līdz iegūst plānu kārtu ar mālu ap salmiem ko pārbauda sagriežot salmu kušķi. Vajadzētu nedaudz izspiesties ūdenim. Ja ūdens izspiežas viegli tad šķīduma bijis par daudz. Masa žūs ievērojami ilgāk un siltumizolācijas vērtība būs sliktāka. Ņemot sajaukto masu tā noteikti nedrīkst pilēt, tas būtu daudz par slapju. Būvlaukumā šādu materiālu sagatvot iespējams tikai ar zemāk redzamu maisītāju. Žūšanas laiks pie 30cm sienas biezumaaptuveni 3 mēneši. Biezāka siena var žūt sešus mēnešus, jo krasi samazinās vidusdaļas mitruma spēja izkļūt.

Bet tagad par savrīgāko atziņu. Saņēmis dažadus datus kopā ar recepti uzsāku analizēt vispārējās materiāla rādītājus. Diemžēl tie ir ļoti neiepriecinoši. Lai gan materiāla sagatavošana  atrisina nedienas ar salmiem, silumizolācijas vērtība ir ekvivalenta gāzbetonam. Siltumvadītspēja lambda ir  0,089 W/mK. Lai sasniegtu šobrīd spēkā esošo būvormatīvu 30cm sienas biezums ir nepietiekošs un par cik ar šo materiālu lielāku biezumu žūšanas dēļ panākt nav iespējams nāktos izmantot kādu zitu siltumizolāciju papildus. Sasniegt salmu mājas rādītājus būtu teju neiespējami. Cita materiāla – visdrīzāk kādas vates pievienošana sarežģītu un būtiski sadārdzinātu jau tā nepārāk lēto būvniecības veidu d’ēl ievērojamā daudzuma cilvēka darba.

Cena par materiāla kubikmetru ir niecīga  – 3,5Ls m3, savukārt iestrāde dēļ apjomīgās stampāšanas būtu vairāk kā desmit reižu dārgāka. Protams vienmēr ir iespēja šo darīt pašam tikai jāapzinās cik daudz darba tas ir. Viena m2 sienas platības iestrādes būtu nepieciešama aptuveni 45-60 minūtes.

Ar šo visu gribu pateikt ka šī tehnoloģija dzīvojamai mājai manuprāt nav īsti piemērota. Tā ir vērā ņemama kā alternatīva salmu mājas variantam saimnieciskām būvēm. Iespējams tā labi var kalpot arī pirtij vai viesu mājai. Tās galvenā priekšrocība ir mazākā ķēpa ar salmu sagādi, diezgan liela mehanizācijas iespēja, un kopumā ar meistaru darbu tā ir lētāka kā salmu māja.

Atskatoties uz Latvijas tradicionālo kleķi, jāstāsta ka esmu piedalījies raidījuma TE! epizodē kur lielisks podnieks/mākslinieks Ēvalds Vasiļevskis eksperimentē ar kādu senu latgaļu kleķa tehniku. Tur uzskatāmi redzams ka vecākā metode nav izmantojama dzīvojamai mājai jo tai nav vērtība ko šobrīd meklējam – siltumizolācija. Tādēļ arī raidījumā esmu paudis, ka šī tehnoloģija nav pielietojama dzīvojamai mājai. Man godīgi sakot ir grūti iztēloties kur to varētu izmantot, jo arī pirts kā tika domāts pie mākslinieka pēc man zināmiem apsvērumiem neizdosies, vai to panākt būs ārkārtīgi grūti. Tagad secinu ka dzīvojamai mājai īsti atbilstoša nav arī jaunā – vieglā kleķa variants, turpretī saimniecības būvēm tā ir vērā ņemama alternatīva.

Tā kā liela daļa no mehānismiem materiāla sagatavošanai nepieciešami arī salmu mājai, esmu nolēmis izgatavot arī maisītāju, kas nepieciešams šai metodei, līdz ar to “Salmu māja” piedāvās arī šo būvniecības metodi kā pakalpojumu.

Response code is 400