Japāņu ķelle / Japanese trowel (updated)

Home / Instrumenti / Japāņu ķelle / Japanese trowel (updated)

Tā kā šis instruments interesē arī vairākiem maniem paziņām, kas ir ārvalstīs, šim rakstam pievienošu arī anglisku versiju.

Some time ago I participated in workshop of Bill Steen. There I found that not only mix is important but also right tools. We had possibility to try Japanese trowels and see how good they are. Getting those tools from Japan are expensive and I thought that I could make it by my self. Reed more after Latvian…

Dažus gadus atpakaļ, man bija tā iespēja piedalīties darba seminārā par dabīgiem apmetumiem. Toreiz savās zināšanās dalījās Bils Stīns no ASV. Starp daudz un dažādajiem maisījumiem, liela nozīme izrādījās, ka ir arī instrumentiem ar ko apmetums tiek uzklāts un izlīdzināts. Tradicionālā trīsstūra ķelle ir pietiekami laba, lai masu dabūtu pie sienas, putuplasta vai koka rīvdēlis ir neaizvietojams, lai iegūtu taisnu virsmu un stingru apmetumu, savukārt gluduma iegūšanai ar tiem instrumentiem tā ir kā ir. Veikalā nopērkamā kantainā nerūsējošā tērauda ķelle/ rīvdēlis ir vājš palīgs. Seminārā savukārt radās iespēja redzēt un pamēģināt dažus japāņu instrumentus. Tā kā to iegūšana no Japānas ir nepamatoti dārga, nolēmu mēģināt to izgatavot šeit pat.

Pamatā instrumenta uzbūve ir ārkārtīgi vienkārša – tās pamatnē ir plāna nerūsējoša tērauda plāksne, kura ir gana elastīga, lai labi piegulētu apmetumam un iegultos arī nelielās ieplakās, ja tādas ir. Tad ir rokturis, kurš ir īpaši atšķirīgs no Eiropā izmantotajiem instrumentiem. Roktura kāja, kas savieno pamatni ar rokturi, ir izvietota instrumenta centrā un rokā tā iegulstas starp rādītājpirkstu un sekojošiem pirkstiem. Papildus roktura attālums no pēdas/ pamatnes ir neliels, tikai nedaudz vairāk kā pirksti. Tas viss lai panāktu ievērojami lielāku kontroli pār instrumentu.

Detaļas instrumentam tika sagatavotas jau kādu laiciņu iepriekš, bet par cik izveidoju nerūsējošā tērauda kāju un pēdu, pagāja laiks kamēr atradām kādu, kas to var atbilstoši sametināt. Kopš sametināšanas jau labu laiku savukārt mēģināju atrast pareizo versiju pamatnes savienošanai ar pēdu. Biju ieguvis informāciju no ražotāja Japānā, ka tiek izmantota līme, bet nebija īsti skaidrs kāda. Izmēģināju dažādus epoksīdsveķu līmes variantus, “superlīmi” un “momentu”. Visi iepriekšējie eksperimenti ar epoksīdsveķiem ir izgāzušies, arī “superlīme” nav īsti variants un liekas, ka “moments” ir vienīgais, kas savu uzdevumu pilda. Paskatīsimies, kas notiks ar instrumentu ilgstošākas lietošanas laikā.

Lejā bildes no pirmajiem eksemplāriem…

Overall tool is simple. It consists of very thin stainless steel base and handle, what is very different from European  traditional trowel. Handle is placed more in middle and rod connecting base and handle is held between second and third finger. Also distance from base to handle is small. That all is done to increase control of tool.

I have prepared parts for tool long time ago, but, as I made rod and foot from stainless, we need to find welder capable to weld it properly. After welding I started to search for suitable connection between base and foot. I had info from producer in Japan that they use glue but I had no idea – which. So I had to search, use different, and test. For now I see that different kinds of epoxy does not work well. Also so called “super glue” is not suitable. Base just disconnects after one or so square meters. But recently I found that old “moment” (Universal contact adhesive based on synthetic rubber, resins and solvents.) works very well. So here are my first prototypes, and let’s see how long they survive.

One Comment

  • Kristīne

    Super, tiešām izskatās ļoti labi un profesionāli darbarīki, izmēģini darbībā, un arī es jau zinu dažus, kas labprātāk no Latvijas nekā no Japānas pirktu šos fantastiskos rīkus! Tā tik turpināt!

Comments are closed.