Salmu ķīpu montāžas nianse – stabilitātei

Home / Konstrukcija / Salmu ķīpu montāžas nianse – stabilitātei

Lai gan no daudz dažādām grāmatām var sameklēt dažādas idejas kā ķīpas sastiprināt, ir dažas tehnikas, kas kā vienmēr  ir labākas vai sliktākas. Daudziem droši vien ir zināms veids, kad dzen cauri ķīpām mietiņus – garākus, īsākus, apaļus no krūmiem iegūtus vai kantainus, kas sazāģēti gaterī. Šī metode ir sena un tika izmantota arī manā mājā, tomēr laikam ejot man ir kļuvušas zināmas dažas labākas tehnikas.Kā jau teicu, viens no variantiem ir sasist mietiņus, bet tas nu gan nav tas labākais. Problema tā, ka salmi sastiprināti ar mietiņiem tikai nedaudz kļūst stabilāki un siena stingrāka.

Krietni vien efektīvāks līdzeklis ir mietu siešana no abām pusēm. Konstrukcija ir sarežģītāka, tomēr stingrība un stabilitāte būtiski uzlabojas. Parasti uztraukumu rada doma, ka mieti būs uz āru un tos būs grūti iestrādāt apmetumā. Tā patiesībā nav nekāda bēda, jo mietus var savilkt tik stingri, ka cietākajā ķīpas pusē tas ievelkas salmos līdz pusei, bet mīksākajā, pazūd  līdz pat 5 cm dziļumā.

Darba veikšnai ir ideāli, ja ir divi cilvēki, katrs savā sienas pusē, un taisni mieti sienas augstumā. Tad katrā ķipu horizontālā šuvē mietus savstarpēji sasnien. Sasiešanai jāizmanto vienkārši mezgli bet neliels knifs ir lai tas savilktos stingri un neslīdētu vaļā. Galu galā arī vienam tas neiet nemaz tik lēni. Savu noņemtā apmetuma sienai, viens pats siešnu paveicu 4 stundās.

Starp citu šis ir lielisks variants gadījumiem, kad ir doma nelietot apmetuma sietu.

Kā tas izskatās? Apmēram tā …

5 Comments

 • erlens

  Ķīpu stiprināšanas metode ok-bet tos kociņus gan nevajadzēja stiprināt ar auklu,jo tā ātri sairs un efekts nekāds-ar drāti vajadzēja

  • Ar “drāti” / stiepli īsti nevar! Veidojas augstuma tilts. Un šņorei nav liela tendence sairt, jo tā ir stiklašķiedras aukla. Faktiski jau tā stabilitāte ir vairāk būtiska pirms apmetuma, pēc tam stabilitāti tura 3 cm armēta apmetuma.

 • Didims

  Sveiks!
  Ierakstīšos es ar reizi pie Tevis 😉
  Ķīpu stabilitāte ir viens, bet vēl ir arī tāda lieta, kā salmu sēšanās. Māris P. savulaik pieminēja, ka Salmumāju žurnālā esot rakstīts par šo problēmu – viens ir, ka salmiem sēžoties, sienas augšpusē parādās šķirba, tad papildus vēl putni izplēš no turienes salmus vai turpat uz vietas savij ligzdas, kā arī samazinās ugunsdrošība, jo kāda daļa salmu paliek bez sargājošā apmetuma slāņa.
  Mēs ar būvinženieri savulaik izspriedām, ka vajag tos salmus “nosēdināt” jau salmu likšanas procesā. Līdzīgi es noskatījos filmā no ecofilm.de , ka tur traktors ar dakšām bišk piespieda salmus un pastūma apakšā zem siju galiem.
  Es salmu sēdināšanai izmantoju stīplentes, kādas lieto piem. dēļu pakošanai. Ņēmu stiklašķiedras, jo tās nestiepjas un neatslābinās. Lai stīplentes negrieztos salmos, pa starpām saliku vecus grīdas dēļus. Sanāca tādi kā divi gredzeni visapkārt mājai – viens palodzes līmenī, otrs virs logiem. Dēļi ar leņķīšiem un naglām ir pieenkuroti pie karkasa. Pa starpām tika samaukti arī mietiņi. Rezultātā lentes nodrošina sēdināšanu un vertikālo noturību, dēļu gredzeni nodrošina pret sienas izliekšanos garākos posmos.

  • Sveiks Didim!
   Sēšanās ir ņemta vērā! 🙂 Un savā risinājumā arī esi rīkojies pareizi! 🙂 tieši tā arī jāda. Veidi kā to izdarīt ir dažādi un tava metode arī ir OK. Stīplentēm ir tikai viena bēda. Ar tām jāvelk uzmanīgi, jo ne vienmēr tā smuki slīd pāri vainagam un tad var ar to lenti drusku aizraut sienu uz to pusi kurā veic savilkšanu.

 • Didims

  Kāpēc viss mans “viedoklis” sanāca ar LIELAJIEM BURTIEM, es jau nemaz tā kliegt negribēju 🙂

Comments are closed.